آشنایی اجمالی با مرکز آموزشی درمانی امام رضا (ع) لارستان

مرکز آموزشی درمانی امام رضا(ع) لارستان در سال ۱۳۷۹ به منظور ارائه خدمات درمانی مطلوب به بیماران علی الخصوص همشهریان گرامی به همت خیر محترم لارستان شادروان حاج محمد جهانشاه کارگر راه اندازی شده است. و درحال حاضر با مجربترین کادرهای پزشکی و پرستاری و امکانات پیشرفته تجهیزات پزشکی در حد امکان مشغول به ارائه خدمات است. مطالب ذیل تاحدودی قسمت های مختلف بیمارستان را معرفی خواهد کرد.. در پایان شفای عاجل کلیه بیماران را از درگاه خداوند متعال آرزومندیم

بخش اداری
این بخش در طبقه همکف قرار گرفته است. دارای دودرب از محل سالن ورودی و درب مجزا در ضلع غربی بیمارستان می باشد. خدمات مربوط به پذیرش، حسابداری، ترخیص، بیمه ها، مددکار اجتماعی، بایگانی مدارک پزشکی، نظام پزشکی و نظام پرستاری و سایر امور در این قسمت صورت می پذیرد.همچنین دفتر ریاست و مدیریت و دفتر پرستاری،امور نیروی انسانی کارکنان ،امور مالی ،دبیرخانه ،کار پردازی در این بخش قرار گرفته است.

خدمات پاراکلینیکی جنبی اورژانس

۱- آزمایشگاه:
شامل بخش های بانک خون، پاتولوژی (آسیب شناسی)، میکروب شناسی، بیوشیمی خون هماتولوژی و سایر تست های تشخیصی و مجهز به دستگاههای تعیین گازهای خون، الایزا و اتوآنالایز می باشد. در طول ۲۴ ساعت فعال بوده و آماده ارائه خدمات به بیماران بستری، سرپایی و اورژانسی می باشد.این بخش نیز در طبقه همکف در جنب اتفاقات واقع شده است.
۲- رادیولوژی:
این بخش شامل امکانات مدرن تصویربرداری و ماموگرافی و سونوگرافی آماده ارائه خدمات در طول ۲۴ ساعت به بیماران بستری، سرپایی و اورژانسی است. این بخش در طبقه همکف و در جنب آزمایشگاه روبروی بخش اتفاقات می باشد.
۳- بخش فیزیوتراپی:
این بخش با در اختیار داشتن وسایل پیشرفته و کادری مجرب آماده ارائه خدمات به بیماران سرپایی و بستری است. این بخش از ساعت ۸ صبح لغایت ۲۰ فعال است و در طبقه زیر زمین بیمارستان قرار گرفته است. این بخش مجهز به وسایل الکتروتراپی، دستگاه تراکشن (کشش) کمر، و عکس گردن به صورت جداگانه و وسایل ورزش درمانی شامل فریم، دوچرخه ثابت، پارالل بار اطفال و بزرگسالان و ویدپول می باشد.
۴- بخش سنگ شکن برون اندامی:
با پیشرفته ترین دستگاه از شرکت دور نیر آلمان در طبقه همکف جنب اتفاقات و رادیولوژی بیمارستان واقع است.
۵- تست ورزش- اکوکاردیوگرافی
این بخش در درمانگاه بیمارستان واقع می باشد و در روزهای مشخص در هفته زیر نظر متخصص قلب و عروق بیمارستان و کادر پرستاری مجرب جهت بیماران بستری و سرپائی آماده ارائه خدمات می باشد.
۶- نوار قلب – سونوگرافی واژینال
این بخش در در طبقه همکف جنب اتفاقات قرار دارد و آماده ارائه خدمات به بیماران سرپائی وبستری می باشد.
۷- بخش CT.scan-MRI
این بخش در ساختمانی مجزا از ساختمان اصلی بیمارستان روبروی بخش اتفاقات به همت خیرین لارستانی احداث گردیده وار ساعت ۲۰-۸آماده خدمت رسانی به بیماران براساس قوانین بخش می باشد.
۸- بخش نوار مغز
که در درمانگاه بیمارستان قرار دارد و همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۲ فعال می باشد .
بخش های درمانی بیمارستان

۱- بخش زایمان:
در طبقه همکف بیمارستان سمت چپ از درب سالن ورودی که با علامت راهنمایی سبز مشخص شده است در جنب اتاق عمل واقع شده است و دارای اتاق های مخصوص معاینه، درد، زایمان، اتاق بهبودی زایمان طبیعی و آماده کردن نوزادان بعد از تولد است. همچنین دستگاه NST جهت تعیین میزان حرکت و ضربان قلب جنین در زایشگاه وجود دارد. کلاس های آمادگی قبل زایمان زیر نظر اساتید مامایی طبق برنامه از قبل تعیین شده برگزار میگردد.

۲- بخش زایمان بدون درد:
این واحد در بخش زایشگاه بیمارستان قرار دارد. خانم های بارداری که تمایل به انجام زایمان بدون درد دارند به این واحد منتقل شده و زیر نظر متخصصین زنان بیهوشی ومامایی این عمل انجام می شود.

بخش اطفال- نوزادان:
۳- این بخش در طبقه اول بیمارستان واقع شده است و شامل ۳۰ تخت اطفال و نوزاد و انکوباتور و فتوتراپی اطاق بازی جهت مراقبت از کودکان و نوزادان می باشد.

۴- بخش داخلی:
این بخش شامل ۳۰ تخت بوده و در طبقه اول قرار دارد. بخش Post CCU (بخش بعد از سی سی یو) نورولوژی , عفونی واعصاب وروان زیر نظر متخصصین مربوطه نیز در این بخش واقع شده است.
خدمات مربوط به آندوسکوپی و تست ریه در این بخش انجام میشود .

۵- بخش CCU:
این بخش دارای شش تخت با وسایل پیشرفته و پرسنل آموزش دیده سی سی یو مطلوب ترین شرایط را برای مراقبت از این گونه بیماران فراهم کرده است که در طبقه اول بیمارستان واقع شده است. توجه فرمایید در این بخش محدودیت ملاقات وجود دارد.

۶- بخش : ICU (جنرال) : این بخش با ۱۱ تخت فعال مجهز به تجهیزات پیشرفته وامکانات احیا می باشد . این بخش ملاقات ممنوع وورود وخروج تابع قوانین بخش میباشد .

۷- بخش زنان:
این بخش با ۳۰ تخت فعال و مجهز به امکانات لازم در طبقه اول بیمارستان واقع می باشد و آماده مراقبت از بانوانی که عمل جراحی زنان، تحت نظر در دوران حاملگی، بعد از زایمان طبیعی و سزارین می باشد.

۸- بخش جراحی عمومی:

این بخش با ۳۵ تخت فعال و مجهز به امکانات لازم جهت مراقبت از بیماران جراحی، در طبقه اول بیمارستان قرار گرفته است.بیماران سرویس جراحی عمومی/چشم/گوش حتق وبینی/ارتوپدی/جراحی مغز واعصاب /یورولوژی/در این بخش بستری میشوند .

۹- اتاق های عمل:
مرکز آموزشی درمانی امام رضا(ع) با ۶ اتاق عمل فعال در کلیه رشته های تخصصی، جراحی عمومی،گوش و حلق و بینی، یورولوژی، زنان، جراحی مغز واعصاب /ارتوپدی، چشم دارای تجهیزات مدرن جراحی است که در طبقه همکف بیمارستان قرار گرفته است. وورود وخروج تابع قوانین بخش میباشد.

۱۰- بخش ریکاوری و مراقبت های پس از بیهوشی (PACU):

این بخش در اتاق عمل بیمارستان قرار دارد. ورود همراهان بیمار به این بخش ممنوع می باشد. بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند پس از بیداری نسبی در اتاق عمل به این بخش منتقل می شوند و تا بیداری کامل نگه داری و داروها و اقدامات لازم به بیمار ارائه داده می شود.

۱۱- بخش تالاسمی:

این بخش جنب انتقال خون قرار گرفته است و وابسته به مرکز آموزشی درمانی امام رضا(ع) لارستان می باشد. بیش از ۲۲۰ بیمار تالاسمی و هموفیلی را پوشش می دهد. این بخش دارای امکانات متنوع جهت سرگرمی کودکان تالاسمی می باشد و زیر نظر پزشک و کادر پرستاری مجرب اداره می شود. همچنین کلیه بیماران هر سه ماه یکبار تحت ویزیت پزشک فوق تخصص بیماری های خون قرار می گیرند و اقدامات لازم تشخیص و آزمایشگاهی جهت این بیماران صورت می پذیرد.

.بخش دیالیز: این بخش در محل درمانگاه بیمارستان قرار گرفته است و بیماران دچار نارسایی کلیوی مزمن را پوشش می دهد. وهمه روزه از ساعت ۷الی۲۰فعال میباشد

۱۲- یخش شنوایی سنجی :
این بخش در طبقه اول جنب بخش جراحی واقع شده است و همه روزه بجز روزهای تعطیل آماده اراهه خدمت می باشد .
۱۳-درمانگاه بیمارستان
درمانگاه بیمارستان در طبقه همکف بیمارستان قرار دارد و دارای درب مستقل در ضلع شرقی بیمارستان و یک درب در سالن ورودی می باشد. درمانگاه بیمارستان همچنین به بخش های اتفاقات، رادیولوژی و آزمایشگاه ارتباط دارد.
درمانگاه دارای تخصصهای مختلف اعم از اطفال و نوزادان، جراحی عمومی، زنان، داخلی، قلب، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، چشم، ارتوپدی، اعصاب و روان و یورولوژی می باشد. همچنین دارای امکانات مربوط به اکوکاردیوگرافی ، تست ورزش ، معاینه چشم پزشکی ، گفتار درمانی،مشاوره روانپزشکی،وبیومتری ( جهت بیمارانی که می خواهند عمل جراحی چشم را انجام دهند) و……می باشد.ساعات کاردرمانگاه ۳۰/۷صبح لغایت ۲۰شب است.جهت کسب اطلاعات بیشتربه پذیرش درمانگاه مراجعه گردد.

۱۴-کلنیک دیابت :
در درمانگاه بیمارستان قرار دارد وبیماران دیابتی برنامه های مراقبتی وآموزشی ومعاینات خود را زیر نظر پزشک /پرستار/ مشاور تغذیه دریافت میکنند .
۱۵-بخش CSSD
که مرکز استریلیزاسیون می باشد در زیر زمین واقع بوده ورود وخروج تابع شرایط ویژه وکنترل عفونت می باشد.
۱۶- بخش شیمی درمانی :
این بخش که با همت خیرین لارستانی تجهیز و در طبق زیر زمین جنب رمپ قرار دارد و در روزهای چهار شنبه و پنج شنبه و جمعه با حضور متخصص آنکولوژی خدمات رسانی لازم را انجام می دهند .
۱۷-اتفاقات: این بخش با ورودی جداگانه از بخش های بستری در طبقه همکف قرار دارد و ۲۴ ساعته با کادر مجرب پزشکی وپرستاری در واحد تریا ژ ,احیا,تزریقات , نوار نگاری ,بستری وسرپایی آماده پذیرش بیماران میباشد.

تعدادنیروی انسانی پزشک

تعداد نیروی انسانی پزشک

نوع تخصص تعداد
اطفال ۴
داخلی ۵
زنان ۳
جراحی عمومی ۳
بیهوشی ۴
ارتوپدی ۲
یورولوژی ۱
نرولوژی ۲
نروسرجر ۱
رادیولوژی ۲
قلب ۱
چشم ۳
ENT ۲
اعصاب وروان ۱
عفونی ۲
طب اورژانس ۱
جمع کل ۴۷

در حال حاضر ۱۳ پزشک مقیم در بیمارستان مشغول به کار می باشند که شامل: ۲ نفر متخصص داخلی ۴ نفر متخصص بیهوشی ۳ نفر جراح عمومی ۳ نفر متخصص زنان و یک نفر پزشک متخصص طب اورژانس هستند.

سرویس های جنبی بیمارستان

۱- مخابرات بیمارستان (راه دور)
جهت رفاه حال مراجعین ،مخابرات راه دوردر ابتدای بیمارستان ،جنب نگهبانی قرار گرفته است.
۲- تاکسی سرویس:
برای رفت وآمد مراجعین تاکسی سرویس روزانه در جنب نگهبانی در خدمت شماست. شماره تلفن تماس داخلی ۳۹۶می باشد.
۳- فروشگاه:
در محل درب ورودی بیمارستان برای رفع نیازهای متفرقه بیماران و مراجعین از ساعت ۵/۷صبح الی ۲۴(۱۲)شب دایر می باشد.
۴- حسینیه بیمارستان:
در محل محوطه بیمارستان جهت رفاه حال مراجعین در نظر گرفته شده است.
۵- نماز خانه:
در طبقه اول بیمارستان جنب بخش جراحی در نظر گرفته شده است.
۶- سالن آمفی تئاتر:
جهت برگزاری کنفرانس های علمی،آموزشی و جلسات انجمن های پزشکی در طبقه همکف بیمارستان در بخش اداری قرار گرفته است.
۷- تلفن عمومی رایگان و کارتی:
تلفن عمومی رایگان و کارتی در محوطه بیمارستان واقع شده است.
۸-همراه سرای حضرت زینب (س)
خدمات سازمانهای بیمه طرف قرارداد:
۱-بیمه خدمات درمانی-کارمندی-روستایی-سایر اقشار-بستری
۲-بیمه تامین اجتماعی
۳-آبفا(آب و فاضلاب)
۴-شرکت برق
۵-بیمه دانا
۶-بیمه بانکهای تجارت-سپه-ملت
۷-شرکت نفت
۸-صدا و سیما
۹-وزارت دفاع (ارتش)

راهنمای طبقات

 زیرزمین:
فیزیوتراپی-انبار-آشپزخانه-CSSD (مرکز استریل)
 طبقه همکف:
بخش اداری-درمانگاه-اتفاقات-رادیولوژی-آزمایشگاه-اتاق عمل-زایشگاه-سنگ شکن-سالن آمفی تاتر
 طبقه اول:
بخش داخلی-بخش CCU –بخش جراحی عمومی-بخش اطفال و نوزادان-بخش زنان-مهدکودک-دفتر سوپروایزر-نماز خانه-اتاق کنفرانس-نوارقلب-سونوگرافی زنان
 طبقه دوم
تاسیسات و فنی
مقررات داخلی بیمارستان (جهت همراهان بیمار
ملاقات عمومی بیماران در ۶ماهه اول سال از ساعت ۳۰/۱۶الی ۳۰/۱۷ و در ۶ماهه دوم سال از ساعت ۳۰/۱۵الی۳۰/۱۶
تردد اطفال زیر ۱۲سال به دلیل ضرورت رعایت سلامتی آنان صلاح نمی باشد.
۱- در تمام فضاهای داخلی بیمارستان استعمال دخانیات ممنوع است.
۲- رعایت کلیه قوانین و مقررات ارتباطات اجتماعی کشور اسلامی ایران در بیمارستان الزامی است.
۳- ورود و خروج وسایل و ابزارهای پزشکی بدون اطلاع انتظامات ممنوع است.
۴- ورود اطفال زیر ۱۲ سال مگردر مواردبیماری ممنوع است.
۵- آوردن غذا از خارج بیمارستان فقط با اطلاع و اجازه سرپرستاران بخش ممکن است.
۶- در صورت نیاز به همراه همجنس بیمار به حضور اتاق بیمار خواهد بود.
۷- ملاقات در بخش سی سی یو و آی سی یو بیمارستان به دلیل حساسیت ویژه در درمان اینگونه بیماران ممنوع است و فقط در ساعات ملاقات امکان پذیر خواهد شد.
۸- هنگام بستری جهت جلوگیری از اشتباهات احتمالی ،مدارک شناسایی نظیر شناسنامه دفترچه بیمه بیمار و …..به رویت مسئول پذیرش برسد.
۹- بیماران بیمه ای برای اخذ مدارک کامل شده خود به تاریخی که حسابداری تعیین می نماید توجه نمایید.
۱۰- برای طی مقررات اداری و مالی مربوط پس از تایید حداکثر یک ساعت زمان را جهت ترخیص پیش بینی نمایید.
۱۱- نمایندگان بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی در بیمارستان حضور دارند.لذا بایستی کسانی که دارای اینگونه بیمه ها می باشند حتما اوراق بیمه توسط نمایندگان بیمه تایید گردد.
۱۲- درزمان پذیرش در صورتی که دارای هیچ گونه بیمه ای نیستید حتماً فرم بیمه بستری را در پذیرش دریافت نمایید و نسبت به امضاء آن توسط نماینده بیمه خدمات درمانی اقدام نمایید و سایر راهنماییها را از نماینده بیمه دریافت نمایید.
۱۳- مدد کار اجتماعی بیمارستان برای رفع مسائل مربوط به تخفیف جهت بیمارانی که مشکل مالی دارند از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۴در بیمارستان حضور دارند.
۱۴- ریاست و مدیریت بیمارستان و مسئول خدمات پرستاری در اداری جهت رفع مسائل و مشکلات بیمارستان در بخش اداری از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۴حضور دارند.
۱۵- در زمان پذیرش فرم نظر سنجی مربوط به طرح تکریم ارباب رجوع در اختیار شما قرار می گیری که پس از تکمیل فرم آن را در صندوقی که به همین نام در جنب پذیرش قرار گرفته است قرار دهید.
۱۶- جهت رعایت حقوق بیماران از ایجاد سرو صدا در محیط بخشها خودداری نمایید.
۱۷- از دست زدن به سرمها و وسایل پزشکی که به بیمار متصل هستند خودداری گردد.
۱۸- جهت اطلاع از حقوق بیماران به منشور حقوقی بیماران که در بخشهای بیمارستان نصب می باشد توجه نمایید.
۱۹- در صورتی که بیمار شما مبتلا به بیمار عفونی است و در اتاق ایزوله بستری می باشد به رلنمهاییهای پرستارلن در این زمینه توجه نمایید.وبه پوستر مربوطه توجه نمایید .
۲۰- بهداشت فردی را رعایت کرده وبه شستشوی دست اهمیت داده شود .یکی از راههای اصلی جلوگیری از بیماریهای عفونی بهداشت وشستشوی دست می باشد.