در مورد سرطان پروستات بیشتر بدانیم

 

سرطان پروستات، پس از سرطان‌ معده ، دومین سرطان شایع میان مردان ایرانی است. ریسک ابتلا به سرطان پروستات، با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. حدود ۶۵ درصد از تشخیص‌های ابتلا به این سرطان، مربوط به سنین بالای ۶۵ سال است و رخداد آن قبل از ۴۰ سالگی بسیار نادر است. نژاد و عوامل ژنتیکی در بروز این بیماری نقش مهمی را ایفا می‌کنند طوری که سابقه رخداد سرطان پروستات در افراد نزدیک خانواده، به خطر ابتلا به این سرطان در مردان سالمند می افزاید.

علائم سرطان پروستات شامل دردهای استخوانی ،کم خونی، سوزش در ادرار، تب و لرز، تغییر رنگ ادرار و بند آمدن کامل ادراراست.


از عوامل مهم خطر سرطان پرستات می توان به رژیم غذایی حاوی گوشت قرمز ،   لبنیات پرچرب،   

چاقی  و اضافه وزن و استعمال دخانیات اشاره کرد.

غربالگری به منظور تشخیص به موقع سرطان پروستات
مردانی که ریسک بروز این نوع سرطان در آنها معمولی است بهتر است غربالگری سرطان پروستات را در سن ۵۵ سالگی شروع کنند. اما اگر شما در گروه‌های پرخطر قرار دارند باید از سن چهل سالگی به غربالگری سرطان پروستات بپردازند. تصمیم گیری در ارتباط با شروع غربالگری باید با نظر پزشک انجام شود. این غربالگری شامل عکس برداری دیجیتال از رکتوم یا انجام آزمایش خون آنتی ژن پروستات است در صورتی که نتیجه آزمایش فرد بالاتر از سطح متوسط باشد و نتیجه اسکن دیجیتال طبیعی باشد احتمالأ پزشک درخواست انجام تست شاخص سلامت پروستات را خواهد داد.

 

 

 

 

 

فعالیت های موثر در پیشگیری از سرطان پروستات چیست؟


حفظ وزن مناسب
چاقی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش میدهد . بر اساس مطالعات انجام شده، مردانی که شاخص توده بدنی آن ها بالاتر از ۳۰ باشد خطر ابتلا به سرطان پروستات در آن ها بیشتر است.

اجتناب از استعمال دخانیات
ترک سیگارباعث افزایش سطح سلامت می‌‌شود و ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

ورزش منظم

 ورزش منظم علاوه بر حفظ تناسب اندام باعث کاهش التهاب و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری‌ها خواهد شد و تاثیرات منفی حاصل از نداشتن فعالیت جسمانی را از بین می‌برد.

حفظ فعالیت جنسی
ریسک بروز سرطان پروستات در افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند دو تا سه برابر کمتر از سایر افرادی است که فعالیت جنسی کمی دارند. متخصصان این زمینه عقیده دارند که نعوظ و رابطه جنسی باعث خروج مواد سمی و سایر ترکیبات التهاب آور از بدن خواهد شد.

چکاپ و آزمایش منظم

انجام چکاپ و معاینات منظم به منظور تشخیص به موقع سرطان پروستات یکی از بهترین روش های پیشگیری است.

رژیم غذایی مناسب جهت پیشگیری از سرطان پروستات

خانواده کلم
سبزیجات خانواده کلم شامل کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، اسفناج و کلم پیچ است که‌ می‌توانند روند پیشرفت سرطان پروستات را کند نمایند و ریسک بروز نوع بدخیم ان را کاهش دهند.

قهوه

 قهوه و قابلیت آنتی اکسیدانی آن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات و برخی دیگر از انواع بیماری را کاهش دهد

گوجه فرنگی و دیگر میوه های قرمز
گوجه‌فرنگی، هندوانه و سایر خوراکی‌های قرمز، دارای آنتی‌اکسیدان قدرتمندی به‌نام لیکوپن است. این ترکیب شیمیایی  به مدت طولانی در بدن ذخیره نمی‌شود پس باید یک ماده غذایی لیکوپن دار به طور منظم مصرف شود تا کمبود آن در بدن جبران شود. جذب لیکوپن از گوجه ‌فرنگی پخته‌ شده راحت ‌تر است. همچنین لیکوپن با رسیدن گوجه، در آن انباشته می‌شود پس گوجه‌فرنگی هرقدر قرمزتر باشد، بهتر است.

ویتامین D

 مصرف غذاهای حاوی ویتامین دی از قبیل روغن جگر ماهی کاد، ماهی سالمون و یک نوع قارچ خشک شده می‌تواند بسیار کارامد باشد. اما باید به این توجه کرد که نور آفتاب یک منبع عالی برای ساخت ویتامین دی است. روزانه حدود ۱۰ دقیقه بدون ضد آفتاب در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید.

مصرف دانه‌های سویا
سویا به یک گروه خاص از گیاهان تعلق دارد و برخی از مواد شیمیایی موجود در آن در سایر گیاهان از قبیل نخود و لوبیا و عدس یافت ‌می‌شود همچنین منبع غنی دیگری که میتوان نام برد محصولاتی از قبیل شیر سویا، ماست ، نان سویا، و…  هستند.

 

 

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.