سلامت سیاره ما

مهندس عبدالحمید حمیدی

کارشناس ارشد تغذیه

سلامت، محور توسعه است، به این معنی که اگر افراد یک جامعه سالم باشند می‌توانند در تمام عرصه‌های یک جامعه مفید باشند و در نتیجه باعث توسعه یک جامعه شوند.
یکی از شاخص‌های مهم علاوه بر رعایت بهداشت فردی، واکسیناسیون به موقع، دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی و … دسترسی به غذای سالم و کافی است که در سلامت افراد نقش موثری را ایفا می‌کند.
در راستای برگزاری هفته سلامت ۱۷ الی ۲۳ اردیبهشت ماه با شعار سلامت سیاره ما ، سلامت ما بر کسی پوشیده نیست که سلامت موضوعی همگانی ست که تحقق آن در کشور مستلزم مشارکت و همکاری همه سازمان ها و مردم است. در همین راستا روز ۲۲ اردیبهشت تحت عنوان نقش مردم، مسئولین، سمن ها در تغذیه سالم از مزرعه تا سفره می باشد که بر جنبه های مختلف تامین امنیت غذایی تاکید دارد.
حمیدی، کارشناس ارشد تغذیه بیمارستان امام رضا(ع) لاردر این رابطه عنوان کرد: وقتی صحبت از تغذیه سالم می‌شود، اولین چیزی که به ذهنمان خطور می‌کند، انتخاب مواد غذایی سالم و مناسب بدن است. تغذیه سالم یعنی داشتن تعادل و تنوع مناسب در گروه‌های غذایی مختلف یعنی غلات، میوه‌ها و سبزیجات، منابع پروتئینی و حبوبات، لبنیات از منابع غذایی سالم، بهداشتی و ارگانیک.
همچنین ایشان ابراز داشت یکی از مهم ترین موضوعات در زمینه تغذیه سالم و از مهم ترین دغدغه های سیاستمداران در امر تغذیه سالم ، امنیت مواد غذایی است که تغییرات آب و هوایی ، خشکسالی و مهاجرت از روستا به حاشیه شهر، بیکاری، آگاهی های تغذیه ای کم و عادات و رفتار های غذایی غلط، اشکال مختلف سوءتغذیه بصورت کوتاه قدی و لاغری کودکان، اضافه وزن و چاقی،…. این امنیت را تحت تأثیر قرار داده و به خطر می اندازد.
ایشان در پایان عنوان کردند که داشتن یک برنامه غذایی سالم باعث سلامت جسم و روان افراد می شود و اگر الگوی مناسب نباشد ، خطر ابتلاء به بیماریها افزایش می یابد.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.